ברי סחרוף צדק: "כולנו מכורים"

ברי סחרוף צדק: "כולנו מכורים"

בשירו "עבדים" טוען ברי סחרוף ש"כולנו עבדים" וש"כולנו מכורים", והוא צודק. התמכרות היא התנהגות אנושית וטבעית שלא זרה למרבית בני האדם. כולנו מכירים את התחושה שאנו תלויים במשהו או מישהו, מתקשים להפסיק הרגלים גרועים ומנהלים עם עצמנו משא ומתן על התנהגויות שונות. עם זאת, במצבים מסויימים, ההתמכרות הופכת לבעיה של ממש, שפוגעת בכל תחומי החיים: החברתיים, הכלכליים, הבריאותיים והנפשיים ומסכנת את האדם המכור ופוגעת באושרו, בביטחונו וברווחתו.

מהי התמכרות ואיך נראה טיפול בהתמכרויות?

כפי שכתוב למעלה, התמכרות היא נטייה אנושית, שיכולה, במקרים מסויימים, להפוך להתנהגות כפייתית והרסנית. ישנם סוגים רבים של התמכרויות, מהתמכרות לחומרים שהאדם המכור "חייב" לצרוך כדי להרגיש טוב ועד להתנהגויות כפייתיות כמו התמכרות לקניות, למין, לעבודה, לאוכל, לריגושים וסכנות ועוד.

ההתמכרות לחומרים ממכרים כמו סמים ואלכוהול מורכבת לרוב משני חלקים: התמכרות פיזית לחומר שמתבטאת בתלות פיזית.

התמכרות פיזית: כשהגוף לא "מקבל" את מה שהוא צריך, ישנן תגובות פיזיות קשות ומכאיבות. האדם המכור יעשה הכל כדי להימנע מהן ולספק לגוף את הצורך בחומר הממכר.

התמכרות רגשית: האדם המכור מפתח דפוסי מחשבה ואמונות שלוכדות אותו בתוך ההתמכרות. אלו דפוסים שקשה מאד לשבור ולשנות ללא מודעות וללא טיפול מותאם. כדי לטפל בהתמכרות באופן האפקטיבי ביותר יש להתאים לאדם המכור טיפול בהתמכרויות שכולל עבודה עם כל היבטי ההתמכרות – הפיזי והנפשי-פסיכולוגי.

ישנם מטפלים שטוענים שהתמכרות נמצאת בין ההתנהגויות האנושיות הקשות ביותר לריפוי. עם זאת, מרבית המטפלים תמימי דעים לגבי היכולת להתגבר על ההתמכרות ולהחלים ממנה על ידי טיפול מותאם ונכון שתואם את צרכיו של האדם שמתמודד עם הבעיה ויכול לאפשר לו לשקם את חייו.

כל אדם והדרך שמתאימה לו: שיטות טיפול בהתמכרויות

ישנן שיטות טיפול בהתמכרויות רבות ומגוונות ולכל אדם שמתמודד עם בעיה כזאת, שמערערת את חייו, ישנה אפשרות לשבור את המעגל ההרסני של ההתמכרות על ידי כניסה לתהליך ריפוי גופני ורגשי. במרכזי גמילה אפשר למצוא קבוצות תמיכה שעוזרות לאדם המכור להרגיש שהוא לא לבד ושהוא לא היחיד שמתמודד עם הבעיה. מפגשים מהסוג הזה יכולים להקל על תחושת הבדידות ולהחזיר את האדם המכור לאינטרקציה חברתית משמעותית, חיובית ותומכת. טיפול בשיטת 12 הצעדים מאפשר לאדם המכור לשנות את חייו על ידי שינוי הדרגתי בתחומי חייו השונים, בתמיכה קבוצתית. לצד זאת, במרכזי גמילה מסמים ישנם גם טיפולים פסיכולוגיים פרטניים, כמו טיפול התנהגותי שמפתח את היכולת להתבונן על המצב ולשנות דפוסי מחשבה הרסניים. לצד זאת, ניתן לקבל גם טיפול תרופתי וטיפולים נוספים שבידם לתמוך בתהליך הרגשי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן